Užívanie výživových doplnkov: Áno či nie?

Dokážu výživové doplnky skutočne pomôcť alebo je ich užívanie zbytočné?

Každý, kto sa zdravo stravuje, má dostatok pravidelného pohybu i pobytu na slnku, nepotrebuje svoje telo dopovať výživovými doplnkami, pretože je dostatočne zásobované všetkým, čo potrebuje.

Lenže, čo v prípade ak je naša strava obmedzená, máme sedavé zamestnanie a kvôli nedostatku času vidíme slnko len cez okno? Alebo nás trápi nejaký syndróm či ochorenie, ktoré zhoršuje vstrebávanie živín z potravy?

Doplniť telu to, čo mu chýba pomocou výživového doplnku alebo radšej nie?

Čo je výživový doplnok?

Zákon o potravinách definuje výživový doplnok ako potravinu určenú na doplnenie prirodzenej stravy, pričom táto potravina je koncentrovanými zdrojmi živín, s výživovými alebo fyziologickými účinkami.

Je dostupná v dávkovanej forme, ako tabletky, kapsuly, pastilky a pod., tak, aby bolo možné jej užívanie v odmeraných jednotkových množstvách.

Podľa aktuálne platnej legislatívy nemôžu byť výživovému doplnku pripisované vlastnosti odkazujúce na liečbu, vyliečenie či prevenciu ochorenia. Na obale každého doplnku musí byť jasné označenie, že ide o doplnok stravy.

Predtým, než sa výživový doplnok dostane na trh, je schvaľovaný Úradom verejného zdravotníctva SR, ktorý však posudzuje iba nezávadnosť výživového doplnku, nie jeho samotnú účinnosť tak, ako pri liekoch.

Užívať alebo neužívať výživové doplnky

V čom môže byť pre nás užívanie výživového doplnku prospešné?

Aj napriek tomu, že názory na suplementáciu výživových doplnkov sa zvyknú líšiť, odborníci sa zhodujú na tom, že ich príjem je opodstatnený vo viacerých prípadoch, a to najmä vtedy, ak chcete dosiahnuť:

  • priblíženie sa k ideálnej, vyváženej strave
  • vyrovnanie sa s rizikami, ktoré na náš číhajú zo životného prostredia, ale i životného štýlu
  • preventívne účinky pred rozličnými ochoreniami
  • vyrovnanie zdravotného aspektu u tehotných žien, dospievajúcej mládeže, ale i u starších ľudí
  • pri liečbe ochorení a s nimi súvisiacich zdravotných komplikácií a obtiaží.

Užívanie výživového doplnku však môže byť nápomocné aj pre tie skupiny ľudí, ktorí nemajú pestrú a vyváženú stravu. Patria tu napríklad vegetariáni, ale aj osoby, ktoré často držia rôzne redukčné diéty či napríklad vyberavé deti, ktoré odmietajú jedlo.

Výživové doplnky môžu pomôcť aj osobám, ktoré sú permanentne vystavené stresu, ale i fajčiarom či ľuďom holdujúcim alkoholu.

Kedy uvažovať o užívaní výživového doplnku?

Užívanie výživového doplnku môže byť pre vás prospešné v prípade, že chcete dosiahnuť:

  • Podpora imunitného systému – tu je dôležité spomenúť, že imunitu je potrebné podporovať celoročne, nie pár týždňov pred chrípkovou sezónou.
  • Podpora detoxikácie organizmu – zvoliť taký výživový doplnok, ktorý bude podporovať orgány (obličky, pečeň) prirodzene detoxikujúce telo
  • Podpora športovej výkonnosti – suplementácia má zmysel aj u aktívnych, vrcholových športovcov
  • Doplnenie antioxidantov – v prípade podozrení, že vo vašom tele dochádza k aktivácii oxidačného stresu, môžete siahnuť po antioxidantoch vo forme výživových doplnkov, ktoré dokážu podporiť prirodzené antioxidačné systémy a procesy prebiehajúce v tele
  • Podpora mozgovej činnosti – pri rôznych vypätých, stresujúcich situáciách, napríklad skúška
  • Redukcia telesnej hmotnosti – existujú tiež rozličné výživové doplnky, ktoré môžu pomôcť pri redukcii hmotnosti, aj keď najúčinnejším spôsobom je úprava stravy.

Aké výživové doplnky poznáme?

Na trhu sa môžete stretnúť s mnohými výživovými doplnkami. Kým niektoré sú určené na podporu imunitného systému, iné zas na detox či pre športovcov na zvýšenie fyzického výkonu.

Podľa svojho účelu ich môžeme rozdeliť do nasledovných kategórií: multifunkčné (multivitamíny, minerály), antioxidačné (vitamín E), mozgové nutrienty, športová výživa (proteíny, gainery,…), kontrola váhy, špecifické výživové doplnky.

Existuje ale i členenie výživových doplnkov do troch skupín, a to na elementárne produkty, špeciálne produkty a vysoko špecializované produkty, na ktoré sa teraz pozrieme bližšie.

Výživové doplnky užívanie

Multivitamíny, antioxidanty, omega-3, omega-6, vláknina ako elementárne výživové doplnky

Vitamíny, minerály, multivitamíny

K najčastejšie odporúčaným a vyhľadávaným výživovým doplnkom patria bezpochyby vitamíny, minerály a multivitamíny.

Tie samé o sebe naše telo nepotrebuje vo veľkom množstve a na ich príjem nám postačuje i pestrá a vyvážená strava.

Aj napriek tomu však môže mať naše telo za istých okolností nedostatočný prísun potrebných vitamínov. Ide najmä o vitamíny rozpustné v tukoch, teda vitamíny A, D, E, K a vitamíny rozpustné vo vode, ako napríklad vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B9.

Ničím neobvyklým však nie je ani deficit minerálov, konkrétne železa, horčíka, zinku či vápnika.

Ak nedokážete vášmu telu zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov a minerálov stravou, je vhodné zvážiť užívanie tzv. multivitamínových prípravkov. Tie ale zvyknú byť spájané s viacerými problémami, ako napríklad horšia využiteľnosť.

Viaceré minerály a vitamíny nachádzajúce sa v jednom doplnku sa môžu navzájom vyblokovávať. Hrozia tiež nevhodné kombinácie.

Vhodné je preto siahnuť po prírodných multivitamínoch, ideálne na úrovni koncentrátov, ktoré by sme mali užívať len na prechodné obdobie, napr. pooperačný stav.

Antioxidanty

Antioxidanty patria taktiež k pomerne obľúbeným doplnkom, ktoré dokážu neutralizovať škodlivé účinky voľných radikálov.

Antioxidanty však možno do tela dopĺňať i stravou, ich ideálnym zdrojom je tmavá až do čierna sfarbená zelenina a ovocie alebo už spomínanými výživovými doplnkami.

Tie by však mali byť z kvalitných zdrojov, a je nutné užívať ich pravidelne a dlhodobo.

Mastné kyseliny

Ak má naše telo nedostatok mastných kyselín, čo sa veľmi často vstáva, je vhodné dopĺňať ich stravou alebo rovno priamou suplementáciou, teda prostredníctvom výživového doplnku.

Mnoho ľudí nemá zachovaný optimálny pomer medzi omega-3 a omega-6, resp. omega-6 prevažuje na úkor omega-3, čo často vedie k mnohým zápalovým procesom v tele.

Aj preto sa odporúča pravidelný prísun omega-3 mastných kyselín vo vysokej kvalite.

Vláknina

Nedostatok vlákniny v strave je často spájaný s mnohými i závažnými ochoreniami. Jej význam je skutočne veľký, pretože má ochrannú funkciu a je významná i v prevencii obezity, cukrovky či chronickej zápchy.

Pokiaľ nemáme dostatok vlákniny v strave, je vhodné dopĺňať ju i výživovými doplnkami.

Vláknina užívanie

Proteíny, gainery, L-karnitín, C.L.A ako špeciálne výživové doplnky

Špeciálne výživové doplnky ako proteíny, gainery, L-karnitín, C.L.A sú určené na suplementáciu športovcom podávajúcim výkony.

Proteíny

Populárnu skupinu tvoria proteíny, ktoré sú najčastejšie suplementované z dôvodu tvorby svalovej hmoty, regenerácie, redukcie hmotnosti, ale i pri podpornej liečbe určitých ochorení.

Ich nadmerné užívanie ale môže mať za následok viacero negatívnych dopadov, ako napríklad brzdenie rastu svalovej hmoty, nedostatok vápnika, zinku, zvýšenú únavu či preťaženie obličiek.

Gainery

Pre gainery je charakteristický vysoký podiel sacharidov a nízky podiel bielkovín. Väčšinou bývajú suplementované s cieľom dopĺňať energiu či zabezpečiť nárast svalovej hmoty.

L-karnitín

L-karnitín predstavuje neesenciálnu aminokyselinu, ktorá sa nachádza v mliečnych výrobkoch, v mäse, pšenici či v avokáde.

Najčastejšie po ňom siahajú športovci, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu alebo stratiť tuk.

C.L.A

C.L.A alebo i kyselina linolová sa nachádza v prírodných syroch, v mäse i mlieku.  Vo forme výživových doplnkov ju suplementujú osoby, ktoré chcú dosiahnuť rast svalovej hmoty či zrýchliť metabolizmus.

Výživové doplnky pre športovcov

Aminokyseliny, BCAA a kreatín ako vysoko špecializované výživové doplnky

BCAA – rozvetvené aminokyseliny

Význam ich suplementácie spočíva v ich schopnosti zvyšovať kvalitu a množstvo svalovej hmoty, v podpore novotvorby svalovej hmoty či v urýchlení regenerácie.

Kreatín

Kreatín predstavuje obľúbený výživový doplnok pre športovcov, ktorý pomáha so zvýšením svalovej hmoty a je účinný aj pri regenerácii.

Jeho problémom je, že môže zadržiavať vodu vo svaloch.

Pozor na dávkovanie, ale aj na interakcie s liekmi!

Pri užívaní výživových doplnkov vždy dodržujte odporúčané dávkovanie uvedené na obale konkrétneho doplnku. Ak si nie ste istý, poraďte sa s vašim lekárom či lekárnikom.

To platí aj v prípade, že užívate nejaké lieky. Niektoré výživové doplnky totiž môžu nevhodne interagovať s inými liekmi či doplnkami, napríklad kombinácia vitamínu E či K s liekmi na riadenie krvi.

Na záver

Užívanie výživových doplnkov môže mať zmysel, ale iba vtedy, ak je opodstatnené, a ak vám daný vitamín či minerál v tele skutočne chýba.

Myslite na to za každým, keď si budete chcieť dať len tak preventívne, nejaký ten doplnok.

Zdroje:

  1. Vitamíny a výživové doplnky: Kedy a ako užívať vitamíny?
  2. Nedostatok minerálnych látok: Poznáte tieto príznaky?
  3. Ako chrániť náš organizmus pred voľnými radikálmi? Siahnite po týchto potravinách
  4. The effects of protein supplements on muscle mass, strength, and aerobic and anaerobic power in healthy adults: a systematic review
Redakcia Megafit

Redakcia Megafit

Baví nás byť zdraví. Snažíme sa prinášať zaujímavé a pravdivé informácie zo sveta zdravia a výživy, ktoré vám môžu pomôcť k lepšiemu životu. U nás je zdravie na prvom mieste.

Pridajte aj vy svoj názor k tomu, čo tu bolo napísané.

Pridajte komentár alebo hodnotenie

Megafit.sk
Logo