Makroživiny sú hnacím motorom pre náš organizmus. Dodávajú mu energiu, ktorú následne telo môže využívať pre zabezpečenie životne dôležitých funkcií.
Na to, aby všetko fungovalo tak, ako má, však potrebujeme nielen makroživiny, ale i mikroživiny.
Kým makroživiny telo potrebuje a spotrebuje vo veľkom množstve, s mikroživinami je to inak. Stačia iba malé množstvá, ktoré však dokážu veľké veci.
Viete, čo všetko k mikroživinám patrí a aký je ich význam v tele?
Čo sú mikroživiny?
Mikroživiny sú látky, ktoré sú nevyhnutné pre bezproblémové fungovanie nášho organizmu a podieľajú sa na mnohých dôležitých procesoch – od správneho trávenia, cez ovplyvňovanie vstrebávania makroživín až po podporu nášho imunitného systému.
Ich názov bol odvodený z gréckeho slova „mikros“, čo v preklade znamená malý. Toto pomenovanie však nevzniklo preto, že by mikroživny boli malé, ale preto, že ich telo zúžitkuje v malom objeme.
Hodnota mikroživín sa totiž nemeria v gramoch, ako je to pri makroživinách, ale v miligramoch a v niektorých prípadoch dokonca i v mikrogramoch.
K mikroživinám patria:
- vitamíny,
- minerály,
- stopové prvky.
Aké úlohy jednotlivé skupiny mikroživín v tele plnia?
Vitamíny
O dôležitosti vitamínov pre naše zdravie počúvame v podstate neustále. Či už ide o podporu imunitného systému, zdravý zrak, peknú pleť alebo aj vlasy – vitamíny skrátka potrebujeme pre zdravie, ale i pre krásu.
O vitamínoch možno hovoriť ako o organických, esenciálnych látkach, ktoré si až na isté výnimky (napr. vitamín B12 a vitamín K vytvorený mikroorganizmami v tráviacom trakte) náš organizmus nedokáže vytvoriť sám a preto je nutné prijímať ich zo stravy.
Čo všetko vitamíny v našom tele zabezpečujú?
Význam vitamínov v tele
Význam vitamínov pre naše zdravie je skutočne veľký a to v mnohých smeroch. Poďme sa spoločne pozrieť, prečo tieto mikroživiny tak veľmi potrebujeme.
Vitamíny:
- sa zúčastňujú na metabolizme cukrov, tukov i bielkovín,
- plnia v biochemických reakciách úlohu katalyzátorov,
- udržujú niektoré telesné funkcie,
- posilňujú imunitný systém,
- sa podieľajú na raste a obnove nových tkanív,
- majú preventívne a podporne účinky pri liečbe niektorých chorôb.
Ktoré vitamíny sú pre zdravie najdôležitejšie?
Vitamíny sa delia do dvoch základných skupín a to na:
- Vitamíny rozpustné vo vode – telo ich neukladá, ale ich nadbytok vylučuje močom.
- Vitamíny rozpustné v tukoch – v malých množstvách môžu byť uložené v tele.
Z vitamínov rozpustných vo vode majú pre organizmus veľký význam predovšetkým vitamíny zo skupiny B, pretože bez nich by organizmus nedokázal uvoľňovať energiu z prijatej potravy.
Ide najmä o vitamín B1 (tiamín), vitamín B2 (riboflavín), vitamín B3 (niacín), vitamín B5 (kyselina pantoténová), vitamín B6 (pyridoxín), vitamín H (biotín), vitamín B9 (kyselina listová), vitamín B12 (kobalamín), vitamín B17 (amygdalín).
Veľmi dôležitý je však aj vitamín C, ktorý je taktiež rozpustný vo vode či tzv. apaton, ktorý predstavuje kombináciu vitamínu C a vitamínu K3.
A teraz sa pozrime na vitamíny rozpustné v tukoch. Z nich má pre naše zdravie najväčší význam vitamín A (retinol), vitamín D (kalciferol), vitamín E (tokoferol), vitamín K (fytochinon) i vitamín K2.
Minerály a stopové prvky
Minerály sú pre nás rovnako dôležité ako vitamíny.
Možno ich označiť taktiež za esenciálne, anorganické látky, ktoré sa v ľudskom tele nachádzajú iba v malom množstve. Z celkovej telesnej váhy tvoria niečo okolo 3 až 4 %.
Význam minerálov a stopových prvkov v tele
Minerály plnia v organizme viacero dôležitých úloh, ako:
- podpora nervovej sústavy,
- podpora rastu,
- krvotvorba,
- regulácia telesných procesov,
- výstavba kostí i zubov.
Ktoré minerály a stopové prvky sú najdôležitejšie?
Minerály delíme na makrobiogénne, mikrobiogénne a stopové prvky.
Makrobiogénne minerály sa v našom tele nachádzajú v množstve 1 a viac %. Patrí sem napríklad vápnik či fosfor.
Mikrobiogénnych látok je v organizme menej než 1 %. Môže ísť napr. o síru, horčík či chlór.
Najmenej zastúpené minerály, ktoré telo potrebuje iba v mikrogramoch, nazývame stopové prvky (jód, mangán, meď…).
Z minerálov a stopových prvkov je pre naše telo dôležitý najmä vápnik, sodík, draslík, horčík, fosfor, meď, železo, zinok či jód.
Rovnováha makroživín a mikroživín je alfou a omegou
Vyvážený pomer medzi makro a mikroživinami je jedným zo základných faktorov vplývajúcich na naše zdravie. Nadbytok ako aj prebytok jednej či druhej skupiny môže spôsobovať výrazné zdravotné komplikácie.
Rovnováha medzi makroživinami a mikroživinami je však významná aj pre ich vzájomné pôsobenie, resp. synergiu.
Vezmime si napríklad také vitamíny rozpustné v tukoch, ktoré aby sa dokázali vstrebať do tela, potrebujú nosič tuku. Alebo taký vitamín D a minerál vápnik, ktoré navzájom zvyšujú svoju absorpciu.
V súčasnosti sa však veľmi často hovorí o nadmernom príjme makroživín a absentujúcom príjme mikroživín, ktorých prísun máme v tele napríklad aj kvôli priemyselnému spracovaniu potravín či ochudobnenej pôde, čím ďalej, tým menej.
Je preto dôležité prijímať skutočné, nespracované potraviny, aby sme pokryli potreby nášho tela.
Koľko, kedy a ako? Odporúčané výživové dávky
V súvislosti s makroživinami a mikroživinami sa naskytá jedna podstatná otázka – v akom množstve máme tieto významné látky prijímať?
Odpoveďou sú odporúčané výživové dávky, ktoré má stanovené každá krajina, vrátane našej. Tabuľku s odporúčanými výživovými dávkami pre obyvateľstvo Slovenskej republiky nájdete na tomto odkaze.
Odporúčaná výživová dávka teda predstavuje potrebný individuálny príjem makroživín, ktorý je vnímaný ako dostatočný pre pokrytie potrieb väčšiny zdravej populácie (97 až 98 %).
Pri stanovovaní odporúčaných výživových dávok sa berú do úvahy mnohé faktory, ako pohlavie, vek, ale aj špecifické potreby, napríklad v období tehotenstva či dojčenia, ale napríklad aj vplyv záťaže zo životného prostredia.
Aj preto sa referenčné hodnoty zvyknú stanovovať pre rôzne vekové kategórie, pre mužov a ženy zvlášť, ale aj pre rozličné etapy života, ako napríklad tehotenstvo.
Dennú potrebu makroživín a mikroživín však tiež ovplyvňuje i životný štýl či náročnosť zamestnania. Možno teda povedať, že potreba minerálov a vitamínov sa líši od človeka k človeku.
Na záver
Makroživiny i mikroživiny sú pre naše telo životne dôležité a do veľkej miery ovplyvňujú naše zdravie.
Aby sme ich prijímali vo vyváženom pomere, mali by sme si deň čo deň dopriať pestrú stravu, a to nielen farbami, ale i zložením. Tak sa totiž budeme tešiť dobrému zdraviu.
Zdroje:
- Vitamíny a minerály
- V každom veku potrebuje telo prísun iných vitamínov a minerálov. Starnutie si vyžaduje takmer všetky
- Vitamíny skupiny B. Ktoré potraviny ich obsahujú?
- Výživové doplnky: Ktoré sú naozaj prospešné?
- Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo Slovenskej republiky